Myslíte, že jsou vaše data v bezpečí?

Chráníte a zabezpečujete si svůj domov a majetek pomocí nejrůznějších zámků a dalších metod? Myslíte, že je vaše vlastnictví v bezpečí? K vašemu majetku však patří i data, uložená v počítači. A právě citlivá data, která váš počítač ukrývá, se stávají čím dál častěji cílem krádeží. Zabezpečení počítače nelze podceňovat, přijdete-li o osobní data, přihlašovací jména a hesla, můžete být nejen okradeni, ale vaše údaje budou zneužity a vy se tak nevědomky můžete sami stát pachateli trestných činů. Proto byste při používání počítače měli dodržovat základní pravidla, díky kterým budou vaše data v bezpečí.


Antivirový program jako samozřejmost

Naprostou samozřejmostí by měl být kvalitní antivirový program instalovaný ve vašem počítači. To platí zvláště tehdy, když se pomocí tohoto počítače připojujete na internet. Antivirový program by vás měl ochránit před krádežemi dat, škodlivými programy a samozřejmě viry. Aby vaše ochrana spolehlivě fungovala, je potřeba antivirový program pravidelně aktualizovat a řídit se zásadami bezpečného chování na internetu. Především by nikdo neměl reagovat na maily z neznámých adres, otvírat přílohy v nevyžádané poště nebo stahovat data z neověřených a nedůvěryhodných zdrojů. Antivirový program můžete zakoupit současně s počítačem, dokoupit dodatečně nebo stáhnout některý z antivirů, které jsou nabízeny zdarma. Jde například o zde popisovaný AVG AntiVirus Free nebo konkurenční avast! Free Antivirus.


Jak antivir pracuje

Antivirový program je druhem počítačového software, který nachází, odstraňuje a zneškodňuje počítačové viry a další škodlivé programy. Antivir postupuje dvěma způsoby:

    1) kontroluje soubory na lokálním disku a snaží se najít posloupnosti a struktury, které jsou stejné nebo podobné jako u počítačových virů. Ty má antivirový program uložené v databázi.
    2) soustředí se na odhalení podezřelého chování některého z počítačových programů. To by mohlo znamenat, že je program infikovaný.

V rámci tohoto zjišťování jsou zkoumána data i nejrůznější aktivity. Pokud antivir nalezne infekci, může se pokusit soubor opravit, celý soubor vymazat nebo ho umístí do karantény, aby se vir nemohl šířit. Různé antivirové programy mají také různou úspěšnost, jejich efektivita rozhodně není stoprocentní. Hodně záleží i na aktualizaci virových databází, nových virů totiž stále a rychle přibývá.


Antivir je důležitý i pro další zařízení

Bez antiviru se již neobejdete ani v dalších zařízeních, která jsou připojena na internet (chytrý telefon, tablet aj.). Tato menší zařízení již zvládají skoro vše, co stolní počítač. Stejně jako narůstají jejich funkce, roste i nebezpečí napadení viry a dalšími škodlivými programy. Krádeže dat přes mobily a tablety jsou na denním pořádku. Proto je potřeba zabezpečit i tato zařízení – antiviry a další bezpečnostní aplikace byly vyvinuty již i pro ně.